Czym są sterydy? Działanie i skutki uboczne sterydów

Home / Uncategorized / Czym są sterydy? Działanie i skutki uboczne sterydów

Steroidy są związkami lipidowymi, które mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. W celach pozamedycznych stosuje się je do przyspieszania wzrostu masy ciała u osób ćwiczących na siłowni jako środki dopingowe . Jednym ze skutków ubocznych wpływających na wygląd kobiet i mężczyzn przyjmujących sterydy anaboliczne jest także nadmierne owłosienie, przy czym u panów głównie na twarzy, torsie i plecach. Z kolei u kobiet możliwe jest miejscowe łysienie – na czubku głowy. Sterydy mogą powodować przetłuszczanie się skóry, infekcje skórne i trądzik. Ponadto u kobiet mogą wystąpić trwałe zmiany barwy głosu na niższy, bardziej „męski”. Przypomnijcie mu o bliskich i relacjach, które są dla niego ważne. Czy warto ryzykować utratę prawdopodobnie najważniejszych rzeczy w życiu dla kilku kilogramów mięśni? Mam nadzieję, że nie, ale jeśli Wasi znajomi myślą inaczej, wówczas bądźcie dobrymi przyjaciółmi i spróbujcie ich douczyć, aby nie wpadli w kłopoty. W kulturystyce i sportach siłowych koncentrujemy się najbardziej na tym działaniu sterydów anaboliczno-androgennych , które pozwala na budowanie masy i poprawę wydajności. Mamy tendencję do podkreślania ich pozytywnego wpływu na wspomniane parametry i minimalizowania negatywnych aspektów korzystania z dopingu. Wystarczy jednak, abyśmy zajrzeli do Internetu, wówczas usłyszymy doświadczenia wielu przypadkowych użytkowników, którzy zgłaszają poważne niepożądane skutki psychologiczne przyjmowania SAA. Mamy w zwyczaju zamiatać problem pod dywan, ze względu na stereotypowe oskarżenia o wzrost niekontrolowanej agresji (ang. roid rage) za każdym razem, gdy ktoś wpada w kłopoty i gdy przy okazji okazuje się, że jest na cyklu. Preparat Encorton wykorzystywany jest w leczeniu różnorodnych schorzeń. Tabletki stosuje się także w okresach zaostrzenia kolagenoz, chorób reumatycznych, stwardnienia rozsianego oraz w niektórych schorzeniach układu pokarmowego.

  • Takie działania niepożądane mogą wymagać modyfikacji w dotychczas stosowanej diecie – ograniczenia spożycia sodu i/lub suplementacji potasu.
  • Zmiany w różnych punktach struktury chemicznej sterydów mogą mieć ogromny wpływ na to, jak bardzo anaboliczny lub androgenny jest dany steryd.
  • Odnotowano częstsze występowanie gniewu, jak również udziału w bójkach, wyższy poziom agresji słownej i przemocy wobec innych.
  • W praktyce jednak, wpływają na organizm także w nieprzewidziany sposób.
  • Nie mogą być traktowane jako zalecenia lub rekomendacje, a w szczególności jako porada lekarska/medyczna.

Efedryna wzmacnia uwalnianie noradrenaliny i adrenaliny, a następnie poprzez stymulację receptorów adrenergicznych α-1, α-2 i β-1 pobudza układ sercowo-naczyniowy. Wpływ efedryny na redukcję masy ciała oraz tłuszczu zapasowego wyjaśnia się poprzez oddziaływanie efedryny na receptory β-3 adrenergiczne oraz jej wpływ na uwalnianie adrenaliny, oraz noradrenaliny. W wyniku tego dochodzi do mobilizacji tkanki tłuszczowej do procesów energetycznych. Efedryna hamuje działanie oksydazy monoaminowej, odpowiadającej za deaminację noradrenaliny. W przytoczonym badaniu zmiany były nieodwracalne w obrębie hipokampu. Wśród mężczyzn zażywających APED obserwuje się zmiany w funkcjach poznawczych, uwidaczniające się w zmniejszonym poziomie uwagi i skupienia w porównaniu do mężczyzn stosujących sterydy po okresie dojrzewania. Do innych niepożądanych skutków stosowania dopingu zaobserwowanych na modelu zwierzęcym zalicza się również nadpobudliwość, lęk, zwiększoną agresję oraz zaburzenia w poziomieelektrolitówi poziomie serotoniny w mózgu. Istotną kwestią jest to, że zaburzenia te nie ustąpiły po zaprzestaniu stosowania dopingu i utrzymywały się w wieku dorosłym . Zwiększony poziom testosteronu w okresie dojrzewania jest sygnałem do zatrzymania wzrostu. W przypadku stosowania APED przez nieletnich może dojść do zbyt szybkiego zahamowania wzrostu i niedorozwinięcia tkanki kostnej. Dotychczasowe badania wśród osób trenujących podnoszenie ciężarów wskazują na związane ze stosowaniem APED sztywniejsze ścięgna, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka ich uszkodzenia . Podawanie sportowcom środków przyspieszających przyrost siły i masy mięśniowej jest nielegalne. Ubiegłego wieku stosowanie dopingu nie było formalnie zabronione. Władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zabroniły stosowania w sporcie sterydów anabolicznych. Decyzji tej podporządkowały się wszystkie kraje biorące udział w olimpiadach.

Układ mięśniowo-szkieletowy

Dlatego moim zdaniem przed udaniem się do psychoterapeuty powinien Pan zrobić u lekarza rodzinnego kompleksowe badania wraz z badaniem poziomu testosteronu we krwi. Wątroba jako narząd, do którego funkcji należy detoksykacja organizmu poprzez stosowanie sterydów, może ulec uszkodzeniu. Stosowanie APED może przyczyniać się również do wstępowania nowotworów wątroby i rzadkiej choroby zwanejpeliosis hepatis, charakteryzującej się tworzeniem torbieli wypełnionych krwią w wątrobie. W przypadku pęknięcia dochodzi do krwotoku wewnętrznego, a w skrajnych przypadkach śmierci . Powyższe objawy są spotykane nawet u sportowców poniżej 30. Za powyższy stan rzeczy odpowiedzialny jest wpływ APED na zwiększenie poziomu lipoprotein o niskiej gęstości i zmniejszenie poziomu lipoprotein o wysokiej gęstości . Stan ten przekłada się na zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w wyniku osadzania się lipidów wewnątrz tętnic i zmniejszonego przepływu krwi przez naczynia krwionośne. To zaś może doprowadzić do powstawania zakrzepów, wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu [1; 2]. Sterydy anaboliczne mają także niekorzystny wpływ na psychikę. U osób zażywających je pojawia się agresja, irytacja, euforia, ale także silna depresja niekiedy kończąca się próbami samobójczymi. Przy nasyceniu organizmu sterydami pojawia się niezrozumiała dla otoczenia huśtawka nastrojów od euforii do wyraźnego przygnębienia. Po napadach gniewu, czy nawet agresji wobec przypadkowych osób, przychodzi załamanie złe samopoczucie, zmęczenie, brak energii i silne bóle głowy. By uniknąć przykrych objawów, niektórzy sięgają po wyższe dawki anabolików. Wpadają w pułapkę uzależnienia, z którego można się wyzwolić tylko poprzez odpowiednio dobrane leczenie psychiatryczne. Należy jednak przypomnieć, że przyjmowanie sterydów dla zwiększenia masy mięśniowej wiąże się także z problemami natury psychiatrycznej – stanami maniakalnymi, depresją, próbami samobójczymi czy zwiększoną agresywnością.

Diuretyki to leki wpływające na gospodarkę wodno-elektrolitową. Substancje te różnią się pod kątem budowy oraz mechanizmu działania, wpływu na skład moczu i hemodynamikę nerek. Diuretyki są często nadużywane przez sportowców w celu osiągnięcia wagi startowej, ale również maskowania stosowania substancji o działaniu anaboliczno-androgennym. Diuretyki zostały umieszczone na liście substancji zabronionych Światowej Agencji Antydopingowej ; stosowanie diuretyków jest zabronione zarówno podczas zawodów, jak i w trakcie przygotowań do zawodów . Dotychczasowe wyniki badań wskazują na wyższy poziom agresji, drażliwości oraz stosowania przemocy wśród osób stosujących APED. Odnotowano częstsze występowanie gniewu, jak również udziału w bójkach, wyższy poziom agresji słownej i przemocy wobec innych. Naukowcy odkryli, że podawanie testosteronu przez okres sześciu tygodni było związane ze zwiększoną agresją. Ponadto, wysokie dawki sterydów wpływały na większe uczucie drażliwości i agresji niż placebo. Warto jednak zaznaczyć, że indywidualna odpowiedź była bardzo zróżnicowana. Inne opracowania nie potwierdzają powyższej zależności, jednak może to być również uzależnione od rodzaju stosowanego środka . W grupie tej znajdująsię osoby o niskiej samoocenie, z tendencją do depresji oraz prób samobójczych. Niski poziom wiedzy na temat żywienia i aktywności fizycznej, uprawianie dyscyplin sportowych związanych z kompozycją składu ciała. Stosuje się go do przyspieszenia rozwoju płciowego chłopców, u których ten rozwój jest zdecydowanie opóźniony. Sporadycznie hormon jest podawany także przy niektórych nowotworach niszczących kości, np.

objawów ciężkiego niedoboru witaminy D3 u dzieci i niemowląt

Sterydy bowiem mogą doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Nadużywanie sterydów może prowadzić również do śmierci z powodu niewydolności krążenia. Stosowanie środków psychoaktywnych wiąże się również z ryzykiem zakażenia HIV, do którego dojść może poprzez poprzez wstrzyknięcie sterydów anabolicznych przy braku zachowania zasad higieny. Równie niebezpieczna jest depresja wywołana nadmiernymi dawkami sterydów, gdyż może wiązać się z pojawieniem się myśli samobójczych a nawet prób samobójczych. Sterydy anaboliczne oraz leki steroidowe to środki, które stosowane są w medycynie. Niemniej jednak ich działanie i właściwości są niewłaściwie wykorzystywane głównie przez sportowców celem poprawy ogólnej wydolności organizmu oraz uzyskania lepszych wyników sportowych poprzez wpływ na sferę fizyczną. Środki dopingujące traktowane są niczym dopalacze, które pomagają nie tylko w osiąganiu lepszych wyników sportowych, ale również celem wywołania pozytywnego samopoczucia. Zarówno sterydy, jak i dopalacze są groźnymi substancjami, prowadzącymi do uzależnienia. Z tego powodu warto znać równieżobjawy uzależnienia od dopalaczy. Uzależnienie od sterydów nie zostało dotychczas wyodrębnione w klasyfikacji ICD-10.

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Podanie jakiegokolwiek preparatu jest ingerencją w naturalne funkcjonowanie organizmu. Dlatego przyjmowanie sterydów powinno być ograniczone jedynie do wskazań medycznych. W trakcie leczenia powinno się oceniać stan psychiczny pacjenta, a w razie nieprawidłowości – ograniczyć lub odstawić te leki. Na pewno nie jest wskazaniem do podawania sterydów trening siłowy. Tymczasem szkód może być wiele – od lżejszych problemów, po poważne. Na dłoniach czy stopach, ale także może dojść do uszkodzenia Sterydy nerek, wątroby, powiększenia serca, nadciśnienia i zaburzeń gospodarki cholesterolowej (rośnie ryzyko zawałów). U mężczyzn może też dojść do zmniejszenia jąder i spadku produkcji nasienia, łysienia, ginekomastii (ciało mężczyzny zaczyna nosić cechy ciała kobiecego, m.in. rosną mu piersi), wzrostu ryzyka raka prostaty. Uzależnienia o tragicznych konsekwencjach, podobnie jak uzależnienie od narkotyków. Kolejne powikłania są już bezpośrednim wynikiem przyrostu masy mięśniowej.

Oprócz zmian strukturalnych cząsteczki sterydu, leki pomocnicze, takie jak inhibitory aromatazy i 5-alfa reduktazy, również mogą wpłynąć na efekty uboczne sterydów. W trakcie cyklu, użytkownik sterydów powinien być świadom, że jego wzmożona agresja oraz nadpobudliwość są jedynie skutkiem ubocznym zażywanych środków, a jego zachowanie nie jest normalne. W przypadku, gdy taka osoba jest świadoma tego faktu, powinna lepiej kontrolować swoje własne zachowanie i nie dać się ponosić emocjom. Jeśli to nadal jest za mała motywacja do zaprzestania cyklu warto mieć na uwadze, że bardzo łatwo jest wtedy wyrządzić krzywdę komuś innemu, nawet bliskim osobom, jak rodzice, żona lub dzieci. Z przeprowadzonych badań przemocy domowej wynika, że jedną z przyczyn przemocy domowej są stany zaburzeń psychicznych wywołanych sterydami. W medycynie steroidy znajdują również zastosowanie jako leki antykoncepcyjne, a także wspomagające zajście w ciążę lub jako hormonalna terapia zastępcza. Ta ostatnia polega na podawaniu fizjologicznych dawek hormonów w celu uzupełnienia ich niedoboru. Hormonalna terapia zastępcza znajduje zastosowanie terapii menopauzy – podaje się estrogeny, w andropauzie – podaje się testosteron, a także przy niedoczynności kory nadnerczy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.